Pijany kierowca – wprowadzenie

Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach. Podobno.  Co nam grozi, jeśli będąc pod wpływem alkoholu znajdziemy się w pojeździe mechanicznym? I to w roli kierowcy. Wydawać by się mogło, że to tylko kilka przystanków jazdy autobusem, ale przecież wygodniej (i szybciej) będzie jechać samochodem. Powody, dla których ludzie siadają „za kółkiem” pod wpływem alkoholu można mnożyć. Zawsze znajdzie się jakaś przyczyna takiego zachowania. Gorzej, kiedy zostaniemy zatrzymani przez patrol Policji, a wynik badania alkomatem okaże się pozytywny. Na pewno nie będziemy mogli liczyć na pobłażliwość panów w niebieskich mundurach. Możemy za to spodziewać się konsekwencji.  Albo inaczej: wielu konsekwencji. A podobno alkohol nie szkodzi…

Co grozi za prowadzenie po alkoholu pojazdu mechanicznego?

Dlatego na samym początku warto zadać podstawowe pytanie: Jaka odpowiedzialność w kraju pomiędzy Odrą a Bugiem grozi za jazdę po spożyciu alkoholu?

Znajdą się osoby, które zapewne powiedzą: Zbyt surowa. Odpowiedź prawnika na pewno nie będzie jednoznaczna, ponieważ sama problematyka jazdy pod wpływem alkoholu jest wielopłaszczyznowa. Ewentualna odpowiedzialność kierującego zależeć będzie m.in. od ilości spożytego alkoholu, środka transportu, czy np. wcześniejszej karalności za podobne przestępstwo. Oczywiście nie musimy się obawiać  konsekwencji, kiedy będąc „po kilku głębszych” podróżujemy w roli pasażera ;).

Kilka definicji

Jednakże zacznijmy od podstaw. W polskim systemie prawnym prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być zarówno przestępstwem opisanym w Kodeksie karnym, jak również wykroczeniem, o którym mowa w Kodeksie wykroczeń. W kodeksie karnym podstawową normę prawną regulującą problematykę jazdy „na podwójnym gazie” znajdziemy w artykule 178a § 1 Kodeksu karnego:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń ustawodawca stanowi natomiast:

Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Przestępstwo od wykroczenia odróżnia na pierwszy rzut oka potencjalna wysokość sankcji karnej. Zanim przejdziemy do tematyki wymiaru kary, warto zastanowić się, co tak naprawdę sprawia, że mamy do czynienia z przestępstwem, bądź z wykroczeniem. Kluczem do udzielenia odpowiedzi na to pytanie będzie odszyfrowanie definicji stanu nietrzeźwości oraz stanu po użyciu alkoholu. Ale o tym w następnym wpisie.

Miłej lektury!

O autorze

Marcin Bartkiewicz

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *